Ajalugu: 1973-1976 - tootjate ajastu ja rallimaailma vundamendi rajamine

Ajalugu: 1973-1976 - tootjate ajastu ja rallimaailma vundamendi rajamine
18.03.2026 13:07 | Ralliportaal.ee

Autoralli maailmameistrivõistlused said ametliku alguse 1973. aastal, esimesed neli hooaega kujunesid selgelt tootjate domineerimiseks ajastuks. Sel perioodil ei olnud veel sõitjate ametlikku arvestust – kogu fookus oli autotootjate vahelisel võitlusel, mis pani aluse kogu tänapäevasele WRC-sarjale.

Avahooajal 1973 krooniti esimeseks maailmameistriks Alpine-Renault, kelle edu aluseks oli kerge ja kiire Alpine A110. Prantslaste edu oli veenev ning nad panid paika standardi, mida teised tootjad pidid hakkama püüdma järgnevatel hooaegadel.

Seejärel tõusis hilisematel aastatel esile Lancia, kes võitis tootjate maailmameistritiitli nii 1974., 1975. kui ka 1976. aastal. Nende edu taga oli nii tehniline innovatsioon kui ka tugev sõitjate koosseis, mis suutis toime tulla väga erinevate rallidega – alates lumistest teedest alpides kuni karmide kruusaradadeni.

Kuigi ametlikku sõitjate maailmameistrit neil aastatel ei kroonitud, kujunesid välja esimesed suured staarid. Nende hulka kuulusid näiteks Sandro Munari, kes oli Lancia võtmefiguur, ning Björn Waldegård, kes näitas oma kiirust mitmete tootjate roolis. Vaata ka: Ralli maailmameistrid

Selle ajastu rallid olid äärmiselt mitmekesised ja sageli ka ettearvamatud. Legendaarsetel etappidel, nagu Monte Carlo Rally ja Safari Rally, pandi proovile nii tehnika vastupidavus kui ka sõitjate oskused. Sageli ei võitnud mitte kõige kiirem, vaid see, kes suutis ralli lõpuni vastu pidada.

1973–1976 perioodi võib pidada rallimaailma vundamendiks – ajaks, mil loodi reeglid, kujunes kalender ning tootjate vaheline konkurents muutus tõeliselt rahvusvaheliseks. Just nende aastate pealt kasvas välja hilisem professionaalne ja globaalselt jälgitav WRC-sari nagu me tunneme seda käesoleval hetkel.

Pilt: kuvatõmmis videost

Seotud uudised

Seotud uudised puuduvad

Seotud videod

Seotud videod puuduvad

Vaata lisaks

Capcomi uus ulmemäng Pragmata müüs kahe päevaga üle miljoni eksemplari

Capcomi uus ulmemäng Pragmata müüs kahe päevaga üle miljoni eksemplari

Jaapani mängutootja Capcom teatas, et nende värske originaalmäng Pragmata on saavutanud muljetavaldava müügitulemuse – üle miljoni müüdud eksemplari vaid kahe päevaga pärast turule jõudmist.

Edasiliikumise ja kinnituse nädal: horoskoop 20. - 26. aprill 2026

Edasiliikumise ja kinnituse nädal: horoskoop 20. - 26. aprill 2026

Aprilli lõpp toob kaasa kindlama tunde ja vajaduse oma valikutes kinnitust leida. Kui eelnevad nädalad keskendusid suuna otsimisele ja tasakaalu leidmisele, siis nüüd hakkavad tehtud otsused end tasapisi õigustama. See on aeg, mil tekib rohkem stabiilsust ja selgust, eriti praktilistes küsimustes.

info@ralliportaal.ee | Ralliportaal.ee 2010 - 2026